Forklift Operatörlük Belgesi veya Forklift Ehliyeti nedir?

Forklift Operatörlük Belgesi veya Forklift Ehliyeti yönetmeliği.

Forklift Operatörlük Belgesi veya Forklift Ehliyeti nereden alınır?

Forklift Operatörlük Belgesi veya Forklift Ehliyeti veren kurumlar.

Forklift Operatörlük Belgesi veya Forklift Ehliyeti cezası gibi birçok konuda sorularınızın cevaplarını bu makalemizde bulabilirisiniz. İstediğiniz takdirde Uzmanlar Operatörlük Kursu ile iletişime geçerek Forklift Operatörlük Belgesine veya Forklift Ehliyeti sahip olabilirsiniz.

 

Forklift Operatörlük Belgesi veya Forklift Ehliyeti almak artık ÇOK KOLAY !..

 

Karayolları Trafik Kanunun  Tanımlamalar kısmında Araç olarak İş makineleri tanımlanmış ve 75. Maddesinde G sınıfı sürücü belgesi iş makinesi türündeki motorlu araçları kullanacaklara verilir” şeklinde ibare vardır. Buna istinaden Karayolunda hareket edecek Forkliftleri kullanacak kişilerin Forklift Ehliyeti almadan kullanamayacakları karşımıza çıkmaktadır.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre belirlenen tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde çalışanların Forklift Operatörlük Belgesi veya Forklift Ehliyeti belgesi sahibi olmaları gerekmektedir. Forklift Operatörlük Belgesi veya Forklift Ehliyeti almamış kişiler iş alımında direk olarak değerlendirmenin dışında bırakılmaktadır.

 

Forklift Operatörü Kime Denir?
Kaldırma Yükleme İ;stifleme (Forklift) tipi iş makinalarını belirli bir süre içerisinde kullanarak, yükleme, boşaltma ve istifleme işlemlerini iş güvenliği çerçevesinde ekonomik pratik ve hızlı yapabilen, günlük bakım ve onarımı yapabilecek seviyeye erişmiş, Forklift Operatörlük Belgesine veya Forklift Ehliyetine sahip kişilere forklift operatörü denilir.  

 

Forklift Operatörlük Belgesi veya Forklift Ehliyeti Nedir?

Forklift Operatörlük Belgesi; Forklift tipi iş makinasını kullanan kişilerin almak zorunda oldukları belgedir.

Forklift Ehliyeti; forkliftler ile kaldırma, yükleme ve istifleme gibi işlemleri yapacak forklift kullanan kişilerin almakta zorunlu olduğu bir belgedir. 

Forklift Ehliyeti karayolunda trafikte çalışan makineler için çok ama çok önemlidir. Forklift kullanıcısı karayolunda trafiğe çıkmayacaksa Forklift Ehliyeti yerine Kaldırma Yükleme İstifleme (Forklift) Operatörlük Belgesi alması yeterlidir.

 

Forklift Operatörlük Belgesi veya Forklift Ehliyeti nereden alınır, Forklift Operatörlük Belgesi veya Forklift Ehliyeti veren kurumlar nerelerdir?

Uzmanlar Operatörlük Kursu olarak; Forklift Operatörlük Belgesi veya Forklift Ehliyeti almak isteyen kişilerin başvurularını değerlendirmekte ve onlara en iyi hizmeti sunmaya çalışmaktayız.

 

Forklift Ehliyeti almak için; ilk önce Uzmanlar Operatörlük Kursu gibi Milli Eğitim Bakanlığından Forklift Ehliyeti vermeye onaylı bir kursa müracaat edilmeli.

 

Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır? Forklift Ehliyeti almak için İşlem basamakları;  

 

1- Forklift Ehliyeti almak için hazırlanması gereken evrakların hazırlanması

TC Kimlik Nolu Kimlik Fotokopisi

Sabıka Kaydı

Öğrenim Belgesi

Sağlık Raporu    

Vesiklaık Fotoğraf (Detaylı bilgi için tıklayın)

2-Forklift Ehliyeti için Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Uzmanlar Operatörlük Kursuna Kayıt olunması.

 

3-Forklift Ehliyeti için Teorik ve Uygulamalı Eğitimlere katılmak

 

4-Forklift Ehliyeti için

  • İş Organizasyonu,
  • İş Öncesi Hazırlık,
  • Motor -Elektrik
  • Kaldırma Yükleme  konularını kapsayan 40 sorudan oluşanTeorik sınava girmek ve Teorik sınavdan en az 70 almak.

 

5- Forklift Ehliyeti için 2 Ton Kapasiteli İçten Yanmalı motora sahip forklift ile 4 adet paleti 2mt yükseklikteki platforma koymak. 3 mt aralığındaki 5 adet koninin etrafında sekiz çizmek gibi işlemleri doğru hatasız İş Güvenliği kuralları çerçevesinde yapmak ve sonuçta BAŞARILI olmak.

 

6-Forklift Ehliyeti almak için; 1 hafta 10 gün içerisinde Milli Eğitim Müdürlüğünden onaylı Kaldırma Yükleme İstifleme (Forklift) Operatörlük Belgesi ve kursumuzdan alacağınız ilgili diğer evraklar ile Emineyet Genel Müdürlüğü e randevu sisteminden randevu almanız ve G Sınıfı Ehliyet harcını yatırmanı ve oradaki yönergeleri uygulamanız. 

 

                                                                                  

Forklift Operatörlük Belgesi veya Forklift Ehliyeti Zorunluluğu

Karayolları Trafik Kanunu ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu İş Ekipmanları Yönetmeliğine göre Forklift Operatörlük Belgesi veya Forklift Ehliyeti alma zorunluluğu vardır.

 

Forklift Operatörlük Belgesi veya Forklift Ehliyeti Cezası Varmı?

 Karayolları Trafik Kanunun Trafik Para Cezalarında 36/3-a Maddesi Sürücü belgesiz olarak araç kullanmak cezasından, Kullananlara ve kullandıranlara 1.698 TL.

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerinde belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyen işverene her bir yükümlülük için ayrı ayrı ikibin Türk Lirası para cezası verilir.

 

 

Forklift Operatörlük Belgesi veya Forklift Ehliyeti Yönetmeliği

Bu yönetmelik; 29/06/2015 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumlar Genel Müdürlüğü 6700707 sayılı İş Makineleri Sürücü Eğitim Kursları İle İlgili genelge ile düzenlemektir. Yönergeye ulaşmak için tıklayınız.

 

 

Forklift KursuVinç KursuKule Vinç Kursu, Tavan Vinci KursuSilindirBeko LoderLoder,EkskavatörZemin Delgi Operatörlük Kursu,  

İş Makinası Ehliyet Kursu Operatörlük BelgesiOperatörlük Eğitimi  ve G Sınıfı Ehliyet  (G Sınıfı Sürücü Belgesi), G Ehliyeti, İş Makinası Ehliyeti Nasıl Alınır, iş makinaları ehliyeti, 

forklift ehliyeti soruları,Forklift Ehliyeti

Manlift EhliyetiManitu EhliyetiTelehandler EhliyetiMakaslı Platform Belgesi, Makaslı Platform Ehliyeti, Dikey Platform EhliyetiEklemli Platform EhliyetiSepetli Platform EhliyetiYük Asansörü Kullanım Belgesi

Operatörlük Belgesi Nasıl AlınırOperatörlük Belgesi İşlemleriOperatörlük Belgesi Yönetmeliği